Skip links

Odzyskiwanie Autentyczności

Proponuje Ci odzyskać swoją Autentyczność, którą masz wtedy,  gdy robisz tylko to na co masz wewnętrzną zgodę a nie bo „musisz”, „powinieneś”, „tak trzeba”.). Gdy zaczynasz wiedzieć czego naprawdę chcesz  i nie obawiasz się po to sięgać. 

Pracę, którą poniżej opisuję dedykuję  mężczyznom, którzy mają problemy w  obszarach o których niżej (i wyłącznie tych!). Zanim zdecydujesz się na kontakt ze mną, proszę być uważnie przeczytał jak pracuję się w oparciu o coaching transformacyjny.  To głęboka praca, z zamkniętymi oczami, na wyobrażeniach, wizualizacjach. Nie każdy to czuje, jednak jeśli okaże się dla ciebie, możesz szybko uzyskać dostęp do nieznanych Ci motywów swoich destrukcyjnych wzorców i  zmniejszyć poziom lęku.     

COACHING TRANSFORMACYJNY obejmuje pracę w obszarach:

BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE, ODZYSKIWANIE POCZUCIA WARTOŚCI
CHRONICZNE ZMĘCZENIE, ODKŁADANIA NA PÓŹNIEJ, BRAK MOTYWACJI
PERFEKCJONIZM / LĘK PRZEZ PORAŻKĄ
WYPALENIE ZAWODOWE / PRZEPRACOWANIE
NADMIERNA SAMOKONTROLA/SAMOKRYTYKA
NIEADEKWATNE REAKCJE EMOCJONALNE m.in. ZŁOŚĆ/GNIEW/WSTYD/POCZUCIE WINY
LĘK PRZED ODMAWIANIEM / SYNDROM MIŁEGO FACETA
KONFLIKTY, BRAK SATYSFAKCJI, OBOJĘTNOŚĆ W ZWIĄZKU

COACHING TRANSFORMACYJNY

8 RZECZY KTÓRE CHCE CI O NIM OPOWIEDZIEĆ

Nr. 1 Nowoczesna metoda mająca teoretyczne podstawy

Coaching transformacyjny (CT) (1) polega na rozmowie z Częściami osobowości klienta, z którymi ten ma trudność, bo działają kompulsywnie, destrukcyjnie lub reagują bardzo emocjonalnie. Podejście zakładające, że nasza psychika składa się z wielu odrębnych części, z którymi możemy się kontaktować, znalazło uzasadnienie teoretyczne i szerokie zastosowanie praktyczne w wielu podejściach wspierających rozwój i zdrowie psychiczne człowieka (2)

Nr. 2 Szybko do sedna problemu

Weźmy perfekcjonizm. Wyczerpuje cię i chcesz nauczyć się nad nim panować. Proszę cię więc  byś wcielił się w swoją Cześć – Perfekcjonistę. Mówisz w jego imieniu – jako Ja, Perfekcjonista. Czego się boisz Perfekcjonisto, że może się stać  gdy na chwilę odpoczniesz? – pytam. Odpowiedź daje natychmiastowy dostęp to tego czego się boisz i czego pragniesz, do autentycznej prawdy o tobie. Rozmowa staje się głębokim duchowym przeżyciem pozwalającym poznać sedno problemu i przyczyn swoich życiowych niepowodzeń. To się po prostu dzieje.

Nr. 3 Głęboki kontakt ze sobą

Zostając przy przykładzie z perfekcjonizmem. Rozmawianie z Twoim wewnętrznym  Perfekcjonistą, powoduje, że uzyskujesz bezpośredni dostęp do przyczyn perfekcjonizmu, co jest trudno osiągnąć gdy o swoim perfekcjonizmie po prostu „opowiadasz”. To jak zastąpienie rozmowy o lataniu, lataniem

Doświadczenie ludzi pracujących tą metodą jest takie, że rozmawiając jako Ja – Perfekcjonista, zrozumieli głęboki sens potrzeby „bycia idealnym”, czego nie doświadczali po wielu sesjach terapii. Piszę to świadomy jak obrazoburczo to brzmi. Jest to jednak fakt. Podobnie rzecz ma się z wypaleniem zawodowym, chronicznym stresem, prokrastynacją, problemami ze złością, nadmiernym dbaniem o innych, rozpadem relacji.

Dlaczego tak się dzieje? Nasze Części po prostu chcą mówić, czekały na to całe życie ! Bardzo chcą być usłyszane i zrozumiane. Mówią z serca, nie z głowy.

Nr. 4 Zmniejszenie samokrytyki

Jesteś wszystkimi swoimi Częściami, definiują cię wyłącznie wszystkie, nie jedna.

Uświadomienie sobie, że składasz się z wielu Części, sprawia, że inaczej zaczynasz na siebie patrzeć. Nie jesteś słaby. Czasem daje o sobie znać taka Część, która cię osłabia. Masz Część, której się nic nie chce i Część, która ciężko pracuję. Część stroniącą od ludzi. I Cześć pragnącą towarzystwa. Masz Części wrażliwe, chcące wolności i bycia w relacji. To piękny moment dostrzeżenia swojej różnorodności. Odrzucenia krzywdzącego oceniania się przez pryzmat jakiejś Części, której w sobie nie lubisz.  akie spojrzenie pozwala systematycznie zwiększać poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Nr. 5 Zrozumienie dla tego, czego w sobie nie lubisz

 

Wszystko co robisz, robisz najlepiej jak w danej chwili potrafisz, na ile cię stać. Nawet jeśli oceniasz to jako głupie lub szkodliwe, to intencją takiego działania jest zaspokojenie jakiejś twojej ważnej potrzeby.

Michał, bardzo chciał stworzyć swoją aplikację, która pomagała ludziom         walczyć z otyłością, nazwał ją „Kuleczki”, tryskał pomysłami, jednak nic realnie nie osiągnął.  Nie potrafił działań „na zewnątrz”, ciągle się „szykował”. Na sesji rozmawiamy z jego Częścią, którą nazwał  Leniwiec.  Leniwiec go  rozprasza,  sprawia, że czuje się zmęczony, gapi się komórkę lub Netflixa.  Michał nienawidzi Lenica.  Nagle słyszy jednak od niego  : „ Boję się o Michała, nie chce, żeby znów to przeżywał, gdy wstydził się za to, że nie spełnia oczekiwań ”.   Michał widzi, że jego „lenistwo” to tak naprawę wyraz troski by go chronić przed tym czego doświadczał w przeszłości. Zranień jakie doświadczał jako dziecko, mierząc się ciągłymi oczekiwaniami i niezadowoleniem matki. Michał zauważa głęboki sens swojego odwlekania (lęk przed ponownym zranieniem). Dlatego zamiast krytykować się za swoją prokrastynację, podchodzi to siebie z większą wyrozumiałością (co nie znaczy, że nie chcę się zmienić!)

Nr. 6 Transformacja sprzeczności w spójne działanie

Życiowe trudności często wynikają z rozdarcia. CT patrzy na to jako na konflikt twoich Części, które mogą o tym porozmawiać i dojść do porozumienia.

Kontynuując przykład z pkt. 5. Michał chce stworzyć swoja aplikację i nakręca go do tego Cześć, którą nazywa Cel życia. Ta cześć  daje mu głębokie poczucie sensu.  Cel życia zdradza, że liczy, że dzięki niemu Michał poczuje się spełniony, zdobędzie uznanie, będzie pomagać ludziom i zarobi sporo kasy.

Problem w tym, że Michał  odnajduje w sobie Część, która nie lubi ludzi i chce by wszyscy dali Michałowi spokój. Ta Cześć (Gbur) mówi, że chroni Michała  przed ludźmi. Nie cierpi Celu życia, bo ten sprawia, że Michał musi wchodzić w interakcje z ludźmi a Ci wielokrotnie go zawodzili. 

Ujawnienie pragnień Celu życia i obaw Gbura  pozwala w drodze tzw. rozmowy depolaryzacyjnej, poszukać rozwiązania szanującego zdanie tych Części – czyli dawać poczucie sensu i uznanie bez ryzykowania swojego  dobrostanu. Jedna słowem, nie rzucać się bez trzymanki w życie, zrobić to szanując wewnętrzne obawy.

Nr. 7 Proces odzyskania wewnętrznego dziecka

To najgłębszy procesu w ramach CT, którego przeprowadzenia często nie jest konieczne do rozwiązania trudności. Czasem jednak jest niezbędne.

Możesz stosować żelazną dyscyplinę, naprawdę ciężko pracować, mieć świetny plan i motywację a na koniec dnia  – zostaniesz z niczym – bo im będziesz bliżej celu-  tym lęk stanie się problem z którym sobie nie poradzisz. Przed porażką, przed ośmieszeniem się, przez głosem „co ty sobie tam ubzdurałeś, za słaby jesteś”. Dogonią cię wszystkie słowa, które w dzieciństwie odebrały ci wartość i sprawczość.

Jeśli tak jest, pracujemy nad uzdrowieniem (odciążeniem) twoich dziecięcych Części, które dalej noszą brzemię zranienia, porzucenia, zaniedbania czy przemocy.

W CT praca z Wewnętrznym Dzieckiem odbywa się w niesłychanie delikatny i bezpieczny sposób według modelu Internal Family Systems (IFS), poprzez bezpośrednią rozmową w Wewnętrznym Dzieckiem.

To dziecko w Tobie po raz pierwszy w życiu ma możliwość przemówić, podzielić się wszystkim tym czego doświadczyło od rodziców, rówieśników, opiekunów. Wyżalenia sie jak mu było trudno. Jak się bało, jakie było samotne i nieszczęśliwe. Moją rolą jest danie dla Twojego Wewnętrznego Dziecka maksymalnego poczucia bezpieczeństwa, empatii, uznania krzywd.

Uzdrowienie dziecięcych zranień, Twoich męskich zranień sprawia, że w codziennym życiu zaczynasz reagować mniej emocjonalnie, z mniejszym lękiem, bez poczucia zawstydzenia bardziej adekwatnie do sytuacji,  która Ci się przytrafia. Zamiast tego twoje uzdrowione Wewnętrzne Dziecko zaczyna wspierać Cię w życiu  dziecięcia energią, kreatywnością i spontanicznością.

 

Nr. 8 Transformacja i kontakt z Częściami jako ostateczny cel procesu

Założeniem procesu jest, że wszystkie twoje Części dbają o twoje bardzo ważne potrzeby : spokój, satysfakcję, uznanie, bliskość, relacje etc. Także te których nienawidzisz w sobie. Nie pozbywasz się ich tylko skłaniasz do refleksji jak destrukcyjnie i nieefektywne czasem działasz, gdy tobą kierują. Poprosić by się zmieniły. Stały bardziej zrównoważone, skuteczne w dbaniu o ciebie. One rozumieją.

Kocham cię mój Ratowniku (część, która bardzo chce dbać o innych), bo dbasz o moją relacje i akceptację innych, ale czasem zupełnie zapominasz w tym wszystkim o mnie. Jak możesz dbać o innych jednocześnie dbając o siebie?”

Ostatecznym celem procesu jest nauczenie się kontaktu ze wszystkimi częściami, które generują życiowe trudności. Tymi kompusywnymi i tymi zranionymi. By radzić sobie na co dzień z zalewającymi emocjami i destrukcyjnymi zachowaniami. Te właśnie Części szczególnie  potrzebują uwagi, współczucia, wsparcia. Tego uczymy się na sesjach. Tak pracujemy między sesjami i te umiejętności  – głębokiego kontakt z samym sobą  – będziesz wykorzystywał po zakończonej pracy.

 

Coaching Transformacyjny (Coaching for Transformation (CT)) jest programem akredytowanym przez International Coach Federation (ICF), wykorzystującym m.in. proces Embracing the Shadow : Self integration, metodę dialogu z częściami naszej osobowości opartą na podejściu Internal Family Systems (IFS); a także The Nonviolent Communication (NVC).
Carl Jung : „Tak zwana jedność świadomości jest iluzją (…) Lubimy myśleć, że jesteśmy jednością; ale nie jesteśmy.”; Gestalt Fritza Perls, uznaję idee wielości osobowości ; Eric Berne twórca Analizy Transakcyjnej uważał, że nasze stany emocjonalne wynikają z dialogów pomiędzy poszczególnymi częściami; współcześnie podejścia zakładające, że nasze osobowości składają się z części, to Voice Dialogue, terapia schematów, Focusing i mój ulubiony Internal Family Systems (IFS). Pragniesz zmiany?

Pragniesz zmiany?

Napisz lub zadzwoń 501 784 033