Skip links

DLACZEGO MĘŻCZYZNA OBAWIA SIĘ OKAZYWANIA UCZUĆ?

Ojciec Adriana był kierowcą i przez całe jego dzieciństwo rzadko bywał w domu. Adrian pamięta go jako małomównego i chłodnego faceta siedzącego w sąsiednim pokoju. Pamięta, że przytulił się do ojca raz (u kresu ciężkiej choroby ojca). Ojciec zawsze był wobec niego bardzo wymagający. Gdy 10 letni Adrian bał się usiąść za kierownicą samochodu i rozpłakał się, ojciec uderzył go przy jego kuzynie, mówiąc, że chowa w domu mięczaka.

Adrian, jak każde dziecko, zabiegał o miłość rodziców, był wobec nich lojalny. Rodzice w tym wieku są dla nas jak bogowie, są całym światem. Uczymy się jak żyć, obserwując ich. Adrian czuł, że okazując swoje emocje (np. lęk) spotka go tylko przykrość i ból, a gdy jest ogarnięty i wpisuje się w emocjonalny chłód rodziny, jest akceptowany.

Jeśli twoich rodzice traktowali cie w ten sposób, nie miałeś innego wyjścia. Chowanie swoich emocji było dobrą strategią na okres dzieciństwa pozwalało ci to unikać bólu, ośmieszenia, zakłopotania. W KONSEKWENCJI JEDNAK NIE MIAŁEŚ SZANSY NAUCZYĆ SIĘ OKAZYWANIA UCZYĆ SOBIE I INNYM.

CO POŚWIĘCASZ ZAMYKAJĄC SIĘ NA SWOJE EMOCJE?

RELACJE. Chodzenie w emocjonalnej zbroi to zdaniem Alexandra Lowena, wybitnego psychiatry i psychoterapeuty GWARANCJA, ŻE TWOJA RELACJA INTYMNA NIE BĘDZIE UDANA. Nie zrozumiecie się, nie zaufacie sobie.

PODDAJESZ SIĘ JAKO RODZIC. Świadomy emocjonalnie ojciec wyposażą swoje dziecko w potężną dawkę zasobów : akceptację i pewność siebie , umiejętność stawiania granic. Oziębły ojciec daje dziecku w ”spadku” problemy w relacjach, z dbaniem o swoje potrzeby, ze stawaniem po swojej stronie, podatność na wpływy, lękliwość, niesamodzielność.

POPADASZ W AUTODESTRUKCJĘ Te emocje, których od dzieciństwa nauczyłeś się unikać, CAŁY CZAS W TOBIE SĄ, kryją się pod powierzchnią. Czasem wystarczy impuls, kwas w pracy lub kłótnia z dziewczyną i TWOJE EMOCJE KRZYCZĄ „Hej, w Twoim życiu czegoś teraz brakuje!. | | Ty nie usłyszysz tego wewnętrznego głosu. Zagłuszysz go. Masz już wypracowane strategie : coraz więcej alkoholu, pracy, ligi mistrzów, biegania, gier wideo, netflixa, skrolowania stron.

Leave a comment