Skip links

STAJĄC SIĘ PEWNY SIEBIE

CZYM JEST PRAWDZIWA PEWNOŚĆ SIEBIE?

JAK WPIERAM TYCH KTÓRZY CHCĄ JĄ W SOBIE ROZWIJAĆ?

Mówiąc o pewności siebie myślę o wypracowaniu w sobie takiej stałej cechy osobowości.

Podkreślam to by odróżnić ją od motywacyjnego haju łapanego po wpływem mówców z gatunku „obudź w sobie zwycięzcę”. Taki stan pozytywnego naładowania, pęka jak balonik przy pierwszej prawdziwej trudności, ostrym komentarzu, złośliwym hejcie.

Jednak praca nad pewnością siebie nie polega na pompowaniu balonika, tylko na wypracowaniu zupełnie szczerego przekonania o swojej wartości, wynikającego z refleksji nad sobą i umiejętności radzenia sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach.

I tu dwie dobre wiadomości. Pierwsza, poziom pewności siebie, nie jest cechą wrodzoną, można ja rozwijać.

Pewności siebie, nie jest cechą wrodzoną, można ja rozwijać.

Drugi pozytyw – zbudowana pewność siebie, zasadniczo nie słabnie. Następuję tu raczej efekt śnieżnej kuli, kolejne osiągnięcia budują ją jeszcze bardziej.

Chciałbym też żebyś wiedział/a, że nie jesteś sam/a.

W dzisiejszym ultrakonkurencyjnym, nastawionym narcystycznie otoczeniu gdzie reputacja i wizerunek – są wszystkim – brak pewności siebie dotyka przytłaczającą większości ludzi. Choć nieźle się maskujemy.

Brak pewności siebie bardzo komplikuje życie i nie pozwala zaspokoić najważniejszych życiowych potrzeb.

Sprawia, że masz problemy ze sprawczością, odkładasz ważne decyzje, rezygnujesz z okazji rozwoju, jesteś morderczo zaangażowany w pracę a w tracie publicznych wystąpień spinasz się i wypadasz blado.

Bez wykształconej pewności siebie, pozwalasz przekraczać swoje granice. Czujesz przymus bycia miły/ą. Nie umiesz odmawiać bojąc się konfliktów. Puszczenie kontroli przeraża cię.

Pewnie zauważyłaś/łeś, że masz w sobie takiego Wewnętrznego Krytyka, któremu często udaje się umniejszać twoją wartość i osiągnięcia, strasznie dużo od ciebie wymaga, szepcze : „Za słaby/a jesteś”.

Jest wiecznie niezadowolony. Jak tylko nadarzy ci się szansą na rozwój, awans, nowe wyzwanie zrobi wszystko, żeby przekonać cię że nie dasz razy, żebyś trzymał się tego co masz, swojej strefy komfortu.

Z tak silnym wewnętrznym krytykiem, trudno będzie ci sensownie pokierować swoja karierą, mieć satysfakcjonujące relacje z partnerem, dziećmi, przyjaciółmi. Mozolne budowanie swojej pozycji zawodowej obarczone będzie potężną ceną, nadwątleniem zdrowia, permanentnym stresem, totalnym zaangażowaniem w pracę, wypaleniem zawodowym.

Jednocześnie cały czas towarzyszyć ci może niepewność!

Czy moje życie idzie w dobry kierunku, czy tego chciałem/am, czy to wszystko co mnie czeka w życiu?

Mam w sobie silne przekonania poparte doświadczeniem pracy z osobami na różnych etapach kariery, o różnej pozycji zawodowej i biznesowej, że praca nad pewności siebie, poczuciem własnej wartości, jest pierwszym i najważniejszym krokiem do realizacji jakichkolwiek swoich zamierzeń : czy to będzie kariera zawodowa, czy life@work balans, czy tworzenie szczęśliwej relacji miłosnej.

STAWANIE SIĘ PEWNYM SIEBIE TO PRZEDE WSZYSTKIM KROK PO KROKU POZNAWANIE SIEBIE.

W całym bogactwie swojej indywidualności i wyjątkowości. Wykształcenie w sobie takiej wewnętrznej wiary : tak znam swoją wartość i swoje ograniczenia, wiem co potrafię, z czym mam trudność, zasługuję na to stanowisko, wyższe wynagrodzenie, więcej szacunku. Zasługuję na zdrowsze, bardziej satysfakcjonujące i zrównoważone życie, bez wiecznych napięć. Praca jest dla mnie bardzo ważna jednak nie może odbywać przestrzeni dla rodziny, najbliższych, na odpoczynek, przyjemność i pasje.

JAK JA PRACUJĘ Z OSOBAMI CHCĄCYMI ZWIĘKSZYĆ PEWNOŚĆ SIEBIE ?

Metoda jaką pracuję jest w moim odczuciu bardzo skuteczna. Polega na bezpośrednim kontakcie (po prostu rozmowie) z tymi Częściami twojej osobowości, które bardzo silnie reaguję emocjonalnie i przejmują nad tobą kontrolę, którą trudno ci odzyskać.

Weźmy dla przykładu twojego Wewnętrznego Krytyka. Głównego zabójcę pewności siebie. Wiecznie niezadowolonego. Domagającego się od ciebie ciągłego maksymalnego zaangażowania, osiągania coraz więcej, efektywniej, szybciej. Nie dającego wytchnienia.

Na sesji proszę cię byś wcielił się w tę swoją Cześć – Wewnętrznego Krytyka. Moja rozmowa z nim pozwala osiągnąć ci natychmiastowy dostęp do twoich lęków i pragniesz, do autentycznej prawdy o tobie. Taki głęboki wgląd pozwala dotrzeć do sedno tego z czym się mierzysz i niemal natychmiast wypracowywać strategię łagodzącą ten krytyczny głos w tobie.

Druga rzecz. Jeśli brak pewności trudno jest racjonalnie wytłumaczyć, a twój Wewnętrzny Krytyk szaleje w sytuacjach, które obiektywnie nie powinny wiązać się z tak emocjonalną reakcją (np. na widok mejla od szefa serce skacze ci do gardła), konieczne jest praca z tzw. Wewnętrznym Dzieckiem w tobie, czyli tą Części twojej osobowości, która reaguje z przesadą właściwą właśnie dziecku. Taka „dziecięca” reakcja to najczęściej efekt zdarzeń z dzieciństwa właśnie, doświadczanym od rodziców chłodem emocjonalnym, nadmiernymi wymaganiami, zawstydzaniem, biedą, brakiem poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności, przemocą fizyczną lub emocjonalną.

Pracy z Wewnętrznym Dzieckiem odbywa się w delikatny i bezpieczny sposób. Jej celem jest przyniesienie ci ulgi i uwolnienie od silnych reakcji lękowych na stresujące sytuacje. Jak w podanym przykładzie – abyś na tego otrzymanego od szefa mejla reagował/a adekwatnie – jak dorosły a nie przestraszone dziecko.

Tego uczą się osoby z którymi pracuję. Tak pracujemy między sesjami i te umiejętności – głębokiego kontakt z samym sobą, zdolności do autorefleksji i radzenia sobie w sytuacjach stresowym, już zawsze wykorzystują po zakończeniu wspólnej pracy.

Leave a comment