Skip links

ZMIERZ SIĘ Z (TRUDNĄ) RZECZYWISTOŚCIĄ OD RAZU

Porządek w chaosie, czyli moje przemyślenia o książce 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos Jordana Petersona. Cześć 1.

Co jakiś czas spotykam książkę, która w świat moich ukształtowanych poglądów sprowadza twórczy chaos, prowokując, żebym zastanowił się jeszcze raz nad paroma rzeczami. To jest taka właśnie książka. Za co najbardziej ją lubię. Pozostawia nieoparte wrażenie, że czytając ją zbliżam się do rzeczywistości. Do prawdy o życiu, jak trudna by ona nie była.A rzeczywistość – powiedźmy sobie szczerze – nie zachęca.

Tylko prawdziwi szczęściarze mogą o sobie powiedzieć, że mieli dobre dzieciństwo, a teraz wiodą szczęśliwe rodzinne życie, wszyscy są zdrowi, seks się zgadza, a finanse zapewnia ciekawa praca w której czują się dobrze. Ci szczęściarze z resztą i tak prędzej czy później dostaną w kość, bo jak to powiedział Ricky Gervais, starość się Panu Bogu nie udała.

Tak. Rzeczywistość odarta z poprawności, samooszukiwania się, dziecięcych fantazji, magicznego myślenia, jest trudna to strawienia. Jeszcze trudniej jednak, żyć uciekając od faktów, bo one zawsze prędzej czy później mnie dogonią.

Wypieranie ze świadomości czegoś czego nie lubię, czego nie chcę, nie sprawi, że to zniknie.

Peterson podaje przykład kobiety, która dowiadując się o zdradzie męża wpada w depresje. Cały jej świat w jednej chwili rozpada się jak domek z kart. W końcu kobieta dojrzewa do kilku pytań. Czy powinnam być zaskoczona ? Czy nie lekceważyłam sygnałów ostrzegawczych? Seks raz na parę miesięcy. Drobne żale, kumulujące się w ciągłą flustracje. Rozgoryczenie, lęk, samotność zazdrość zamieciona pod dywan codziennej rutyny.

Co by się stało, gdybym powiedziała mu o swoim niezadowoleniu, o tym jak wygląda nasz związek od razu gdy to poczułam? Gdybym zmierzyła się z rzeczywistością, zamiast żyć w świecie fantazji, że się zmieni, że to normalne, że tacy są faceci, że przecież się kochamy. Co by się stało, gdybym otworzyła okno i wpuściła trochę świeżego powietrza. Wyszła z tej dusznej strefy komfortu, który komfortowa wcale nie jest.

Może nie musiałabym przechodzić przez to co teraz, czuć się zdradzona, może ten związek wyglądałby zupełnie inaczej, może poznałabym już dawno kogoś z kim byłoby mi lepiej?

Unikanie rzeczywistości, trudnych pytań i jeszcze trudniejszych odpowiedzi, daje chwilowe złudne bezpieczeństwo. Faktycznie zatruwa codzienność. I zatruje przyszłość. Sam tego doświadczałem.

Uciekając od przykrych faktów doświadczałem nieustannego poczucia rozczarowania własnym życiem, pogardy dla siebie samego i złości, która gnębiłem moich najbliższych.

Poszukiwanie prawdy – zmierzenie się z nią, choć na początku wymaga pewnej odwagi i świadomej decyzji, daje uwalniające poczucie odzyskania władzy i kontroli nad tym co mnie spotyka w życiu.

W kolejnych tekstach będę starał przybliżać Cię do prawdy, omawiając kolejne z 12 zasad zawartych w książce Jordana Petersona, którą bardzo Ci polecam.

Sesje indywidulane on-line/gabinet Zadzwoń +48 501 784 033, lub napisz Najbliższe spotkanie w kręgach : (6 marca) Męski https://fb.me/e/3sFQlKMOe(15 marca) Relacji https://fb.me/e/30IEHlTwS

Leave a comment