Skip links

UWOLNIJ SIĘ DO CIĄGŁEJ SAMOKRYTYKI

 

O wewnętrznym krytyku piszę często. Powody są dwa.

WEWNĘTRZNY KRYTYK JEST Z D E C Y D O W A N I E NAJCZĘSTSZYM WYZWANIEM z który mierzą się osoby przychodzące do mnie na sesje. Jest sprawcą stresu, napięcia, wstydu a nawet autentycznego przerażenia. Krytyk się nie oszczędza, może przez cały dzień nie odstępować ciebie na krok, nie dawać wytchnienia. W łagodnej wersji wysysa pewność siebie, kwestionuję twoja wartość, w bardziej ekstremalnej – otwarcie mówi, że twoje życie jest bez sensu, odbiera ci rację istnienia.

Z tak działającym w tobie wewnętrznym krytykiem po prostu nie masz szans. Twoje projekty, plany – jeśli w ogóle dasz sobie do nich prawo – krytyk nazwie mrzonką. Ich realizacja będzie męką. A porażka gorzką normą.

Drugi powód jest taki, że metody uzdrowienia wewnętrznego krytyka są relatywnie proste, bardzo często przynoszą natychmiastowe efekty.

KRYTYK CHRONI PRZEZ TRUDNYMI EMOCJAMI

Twój wewnętrzny krytyk powstał w jednym celu – C H R O N I Ć CIĘ PRZED PONOWNYM PRZEŻYWANIEM TRUDNYCH EMOCJI, które odczuwałeś/łaś w przeszłości (tej odległej lub nieodległej) w związku z jakąś konkretną sytuacja (bardzo emocjonalną lub wręcz traumatyczną). Zawstydzaniem. Ośmieszaniem. Okrutnym traktowanie Porzuceniem. Pogardą. Obojętnością. Samotnością. Przemocą.

Twój wewnętrzny krytyk trzyma rękę na pulsie, ZROBI WSZYSTKO BYŚ JUŻ N I D G Y SIĘ TAK ŹLE NIE POCZUŁ/A. Bo te EMOCJE (CIĄGLE) SĄ W TOBIE ŻYWE i mogą momentalnie powrócić, gdy tylko zdarzy się coś, co w jakiś sposób odtwarza/przypomina problematyczną przeszłość.

Dlatego jeśli twój krytyk widzi, że szykujesz ważną prezentację, będzie wmawiał ci, że musi być ona IDEALNA lub że NIE JESTEŚ DOŚĆ DOBRY/A by ją przygotować, bo np. pamięta wstyd/smutek/lęk jakiego doznawałeś/łaś, gdy wykpiwano twoje osiągnięcia lub próby.

Twój krytyk przekona cię też, że aby OSIĄGNĄĆ SUKCES M US I S Z PRACOWAĆ WIĘCEJ, by uchronić cię przed upokorzeniami, których w przeszłości doznawałeś np. z powodu biedy, przemocy, obojętności rodziców, wykluczenia z grupy kolegów, ośmieszenia przez wychowawcę/nauczyciela.

Wreszcie twój krytyk zawstydzi cię, że JESTEŚ SAMOLUBNY/A i powie, że należy ZAMIAST O SIEBIE ZADBAĆ O INNYCH, bo będzie chciał uchronić cię przed bólem/poczuciem winy, które nosisz w sobie od czasu gdy ktoś od ciebie odszedł, porzucił cię, lub po prostu nigdy cię nie zauważał.

Schematów działania wewnętrznego krytyka jest znacznie więcej. Zawsze jednak kryje się za nim jakieś wspomnienie wywołujące emocje. Niekonieczne dramatycznie. Czasem z pozoru błahe, zapomniane. Cały czas jednak noszące duży ładunek emocjonalny.

WEWNĘTRZNY KRYTYK MOŻE BYĆ TWOIM SPRZYMIERZEŃCEM

Wewnętrzny krytyk odpuści gdy Z N I K N I E ZAGROŻENIE POWROTU TRUDNYCH EMOCJI. Gdy wyzwania teraźniejszości nie będą wywoływały przykrego uczucia deja vu. Dokonuje się tego w procesie pracy z tzw. „wewnętrznym dzieckiem” i uzdrawiania jest leków z przeszłości. Temat jest szerszy, poświęcę mu więcej uwagi innym razem.

Jeśli zagrożenie zniknie, wewnętrzny krytyk nie znika jednak natychmiast się zmienia.


Leave a comment