Skip links

ZYCIE Z NVC

CZYM WŁAŚCIWIE JEST NVC ?

Dla mnie NVC jest SPOSOBEM W JAKIM FUNKCJONUJĘ W CODZIENNYM ŻYCIU, opierającym się na regułach (o nich w kolejnych postach), które pozwalającą wejść w głęboki i autentycznych kontakt ze sobą i z drugim człowiekiem.

Ułatwiającym znalezienie sobie swojego miejsca wśród innych ludzi, w którym dobrze się czuję.

NVC powstało początkowo jako metoda komunikacji, rozwiązywania konfliktów – do czego idealnie się nadaje – szybko jednak przerodziło się w coś znacznie, znacznie większego i uniwersalnego.

NVC ma głęboki wymiar duchowy, bo na co dzień udowadnia, że człowiek jest z natury dobry, został „zaprojektowany” by ofiarowywać i doświadczać miłości. Osobom zmęczonym współczesną „religijnością”, może pomóc powrócić do korzeni swojej wiary (co już się dzieje np.w Kościele Katolickim).

GŁÓWNY CEL NVC

Celem NVC jest tworzenie takich relacji między ludźmi (partnerami, rodzicami, przyjaciółmi), żeby każdy we wzajemnych relacjach „dawał z potrzeby serca”. Nie dlatego, że „musi”, „powinien” lub „tego się od niego wymaga” tylko dlatego, że „chce”, „tak zdecydował”. To jego wybór.

Nie muszę ale chcę poświecić mój czas, żeby ci pomóc, bo ważna jest dla mnie nasza przyjaźń. Jeśli pomogę ci by nie czuć się winna/y, żeby uniknąć wstydu, by uniknąć kary lub na coś zasłużyć, to tę przyjaźń niszczę. Wtedy lepiej podać dobry (szczery) powód, dla którego wybieram coś innego niż pomoc tobie w konkretnym przypadku.

Jak określa to twórca NVC Marshall Rosenberg – „enjoy giving”, mając na myśli, że jest masz coś zrobić bo czujesz się winna/y, wstydzisz się odmówić, boisz się kary lub oczekujesz nagrody, to działanie z takich pobudek rujnuje wspólną relację i szacunek dla samego siebie. Tylko działanie z wewnętrznej potrzeby, z pobudek Twojego serca i w pełnej autonomii decyzji jest warte ofiarowania sobie lub komuś innemu. Tylko to ma sens, buduje szacunek do siebie, jakościowe relacje z innymi.

Kolejne odcinki ŻYCIA Z NVC wkrótce.

Jeśli chciał(a)byś dołączyć w Gdańsku do KRĘGU RELACJI, na którym uczymy się jak dbać o nasze relacja w związkach m.in. w oparciu m.in. o NVC, dołącz do nas https://fb.me/e/42K7foGqn

#warsztatykomunikacji #warsztatyNVC #warsztatyNVCgdańsk #warsztatyNVCtrójmiasto

#dlapar #dlasingli #wspólnotaNVC #NVC #NVCgdańsk #komunikacjaempatyczna

#krągkobiet #męskikrąg #warsztatykobiecegdańsk #męskiewarsztatygdańsk

#warsztatydlapar #warsztatydlamałżeństw #dlapargdańsk #dlasingligdańsk

Leave a comment